Cam Giydirme ve Ofis Giydirme

Çeşitli alanlarda sarfedilen folyo dijital baskı PVC malzemeden imal edilmektedir. PVC malzeme arka kısmına yapılan yapışkan kullanım alanlarına göre değişkenlik gösterir. şunlar ikiye ayrılmaktadır. Birçok marka folyoda kod numarası sonucunda P ya da R ibaresi bulunur, bu harflerin açılımı Permanent ve Removable’dır. Removable (non-permanent) folyolar, yapıştırıldıkları alandan daha sonra söküldüklerinde yapışkan izi bırakmamaları amacıyla ve basit sökülmeleri nedeniyle tercih edlmektedir. Permanent yapışkanlı folyolar ise güçlü yapışkanlı folyolardır ve bu folyolar genelde gene sökülmeye gereksinim duyulmayan alanlarda kullanılır.
PVC malzemeden imal edilen dijital baskı folyoları, düz alanlara ve oluklu (3D) alanlara uygulandığından kendi amacıylade kollara ayrılmaktadır. Mesela oluklu vasıta üstüne uygulanacak cast folyolar 36 mikron kalınlığında iken düz zemin üzerin vasıta üstüne yapılan folyolar 80 mikron kalınlığında kullanılmaktadır. Folyo üzeri dijital baskı uygulamalarında sarfedilen laminasyonlar ise gene aynı yapışkan ve pvc özelliklerine sahiptir, fakat laminasyonların üretiminde güneşten dijital baskıyı güvenliğini sağlamak hedefiyle UV koruyucu kullanılır, böylece güneş ışınlarının dijital baskıyı soldurmasında ciddi bir koruma sağlanmaktadır.
Üretici firmalara göre değişkenlik göstersede rulo durumunda kullandığımız folyolar, 100cm’den 200cm’e kadar detaylı enlerde imal edilmektedir. Renkli serilerinin de olduğu yapışkanlı folyolarda piyasada tespit edilen maksimum en 126 cm’dir.

TOP