Led Tabela

Led tabela sistemlerinde sarfedilen elektronik malzemelerin birtakımlarından bahsedelim.Led 'ler tabela düzeninde sarfedilen en mühim ve niteliği belirleyen elektronik dehemmiyet elemanıdır. Ülkemizde led'ler Çin'den ithal edilmektedir. Led'ler bin adetlik paketler durumunda satılmaktadır. Paket fiyatları 10 TL'den başlayıp 600 TL'ye kadar gitmektedir.Bu büyük fiyat değişikliğindan da anlaşılacağı gibi nitelikleri de çok değişiktir.

Led tabela ve kayan makale sistemlerinde düşük nitelikte led tüketilirsa 3 - 5 ay amacıylade tabela üstünde bozulan veya renk tonu değişen ışığı azalan ledler gözlenir. Led tabela sistemlerinde led niteliğine ehemmiyet verilmesi oldukça mühimdir.

Led tabela sistemlerinde elektronik malzemelerin üstüne dizilmiş bulunduğu pcb kartları yer alır. Bunlara elektronik baskı dehemmiyet adı da verilmektedir. Baskı dehemmiyet sistemleri de gene led'lerde bulunduğu gibi değişik niteliklerde imal edilmektedir. Epoksi kart kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bu kartlarda genleşme oldukça az olmaktadır.Nem çekmediği amacıyla eğilip bükülme görülmez.

Led tabela sistemlerinde değişik firmalara ait microcontroller kulldile getirilmektedir. İşlemcinin kullanıldığı yerde çalışabilecek teknik bilhassare sahip olması lazım olur. Bu seçimi sistem dizaynını ve uygulaması yazan teknik şahıs belirler. Müşteri, oluşturulan düzenin niteliğine, görerek kendisi karar vermelidir. Kesinlikle değişik firmalar ile karşılaştırma yapılmalı ve düzenin anlatıldığı gibi olup olmadığı belirlenmelidir.

TOP